مقاله وراثت خارج کروموزومی مقاله وراثت خارج کروموزومی

دسته : علوم انسانی

فرمت فایل : docx

حجم فایل : 76 KB

تعداد صفحات : 27

بازدیدها : 47

برچسبها : مقاله علم ژنتیک مقاله وراثت وراثت خارج کروموزومی

مبلغ : 3000 تومان

خرید این فایل

مقاله وراثت خارج کروموزومی

دانلود مقاله وراثت خارج کروموزومی، بررسی علم ژنتیک و وراثت، چگونگی انتقال صفات و تاثیر عوامل ارثی بر خصوصیات انسانی

فهرست

مقدمه

وراثت

تاریخچه

طرز انتقال صفات

وراثت

طبیعت وراثت

اساس وراثت

عوامل ارثی

ژنها

توارث وجنس

توارث و خصوصیات جسمانی

وراثت و خصوصیات روانی

تأثیر وراثت بر رفتار

وراثت و هوش

وراثت و فرهنگ

وراثت و محیط

نتیجه گیری

منابع

*************

مقدمه

وراثت از جمله عاملیست که در تغیر و رفتار افراد موثر می باشد. این پدیده مربوط به ساختار جنتکی بوده که از اجداد خود به ارث برده است . البته این بخش شامل بحث های پزشکی و روانپزشکی بوده علمای آن بخش در زمینه به تحقیق و ریسرچ دست یازیده مطالب مفیدی را ارایه داشته اند . بر هر پیداگوگ لازمیست برای تربیهء سالم و بهتر فرزندان ، مطالبی از علم وراثت بداند که درین زمینه نظریات علمای وراثت و روانشناسی ما را یاری می رساند .

وراثت

کلمه وراثت در ابتدا در زمینه وسیع تری مورد استفاده قرار می گرفت؛ چرا که مرز میان صفات اکتسابی و صفات ژنتیکی به درستی مشخص نبود. این دو تعریف تنها در اواخر قرن نوزدهم از هم جدا شدند. ...

آنطور که گفته شد ، آغاز حیات از زمانیست که اسپرم و اووم یکجا شده تخمهء باردار بوجود آمده تشکیل سلول زنده را میکند . این سلول متشکل از هسته ، سایتوپلازم و دیوار حجروی می باشد . هسته از کروموزومها که در هر سلول ۴۶ عدد اند ، تشکیل گردیده است . این کروموزومها از مواد کیمیاوی خیلی مغلق که رنگه هستند ، بوجود آمده اند . در داخل هر کروموزوم عوامل ارثی وجود دارد که بنام ژنها یا می گردند . علمای وراثت دریافته اند که همهء خصوصیات در همین ۴۶ کروموزوم نهفته است . این کروموزومها در اشخاص مختلف ، متفاوت بوده خصوصیات مختلف را بار می آورند . فرض کرده اند که قسمت های مختلف یک کروموزوم ایجاد خصایص مشخص و مختلف را می نماید ، از قبیل رنگ چشم ، بافت پوست بدن ، شکل ظاهری و امثال آن . ژنها که عامل اصلی وراثت اند ، در داخل کروموزوم به شکل بسته هایی مانند دانهء تسبیح بوده در انتقال خواص ارثی نقش اساسی دارند . این محیط داخل سلول تعین کنندهء وراثت است . ...

تأثیر وراثت بر رفتار

رشته وراثت شناسی رفتاری ترکیبی از روشهای وراثت شناسی و روان شناسی را در بررسی شیوه به ارث رسیدن ویژگی های رفتاری به کار می گیرد . می دانیم که بسیاری از ویژگی های بدنی مانند قد ، ساختار استخوانی و رنگ مو وچشم به ارث میرسند.وراثت شناسان رفتاری با مطالعه این مسئله سروکار دارندکه تا چه اندازه ویژگیهای روانی نظیر توانائی ذهنی ، خلق و خوی و استواری هیجانی از والدین به فرزندان به ارث می رسند .

تمامی ویژگی های روانی حاصل کنش متقابل بین وراثت و محیط هستند .

مؤسس مکتب سلوک و رفتار عقیده دارد که رشد بچه ها مخصوصاً در جنبه روانی کاملاً تابع محیط است . در مقابل این نظرِ افراطی عده دیگری از روان شناسان و زیست شناسان اهمیت زیادی به عامل ارثی می دهند وخصوصیات روانی را نتیجه و محصول عوامل ارثی می دانند و اثر محیط را در رشد اینگونه امور ناچیز می شمارند .

بعضی از دانشمندان پاره ای از خصوصیات روانی مثل هوش یا جنبه های عاطفی و طبع یا مزاج اشخاص را معلول عوامل ارثی می دانند و سایر خصوصیات روانی مثل عادات اجتماعی ، رفتار اخلاقی و طرز برخورد با اشیاء و اشخاص را محصول محیط تلقی می کنند .

...

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه :

تحقیق سازه های شخص القایی صدا و سیمای ایران بر مخاطبان

مقاله کارشناسی با موضوع سیستم شبکه شهری

تحقیق تاثیر تقسیم سود تعدیل شده تغییرات قیمت ها بر نقدینگی شرکتها

پایان نامه کارشناسی ارشد بررسی ساختار سیاسی در روزنامه های کیهان و سلام

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید

پیام سیستم

ورود همکاران

رمز عبور را فراموش کرده ام